چگونه کودکمان را تربیت کنیم و راه های صحیح تربیت کودک کدام است ؟ در این خصوص مقاله پیش رو را با نام روش های تنبیه صحیح کودک بخوانید.

روش های تنبیه صحیح کودک

در مقاله دیگری که سابقاً در کانال پنج خانواده ایرانی منتشر کردیم، چند روش اشتباه در تنبیه کودک را گفتیم، اما سوای از نبایدها حال ببینیم که چه کاری باید انجام دهیم. تربیت صحیح کودک چگونه است و راه های صحیح تربیت کودک چیست ؟ روش های تنبیه صحیح کودک می تواند بی شمار باشد اما ما در این مقاله چند مورد از آنها را مطرح می کنیم، شما می تواند با بکارگیری خلاقیت تان راه های دیگری نیز پیدا کرده و اگر مایل بودید آن را در کامنت ها با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

ما پیش از این مقاله ای را منتشر کرده ایم که بر خلاف موضوع این مقاله، درباره نبایدها در تنبیه صحبت کرده ایم و آن را می توانید با نام کارهای اشتباه در تنبیه کودک بخوانید (روی لینک کلیک کنید)

تنبیه کودک برای چیست ؟

ما کودک را تنبیه نمی کنیم که خشم خودمان را فروکش کنیم بلکه هدف ما از تنبیه، تصحیح رفتارهای کودک است و برای همین باید در مواقع عصبانی و زمانی که کودک رفتار اشتباهی از خود نشان میدهد هر چقدر هم که عصبانی می شوید و کودک هر شما هر چقدر کار گستاخانه ای انجام می دهد در مرحله اول خشم تان را در خودتان بریزید و بگذارید اول آرام شوید، شما زمانی که عصبانی هستید قطعا رفتاری بروز خواهید داد که چندین بار از کار کودک تان بدتر و اشتباه تر خواهد بود و نه تنها کار درست بلکه موجب رفتارهای بدتر کودک در آینده خواهید شد.  تنبیه را در زمان عصبانیت تان فراموش کنید.

همیشه سعی کنید هدف تنبیه، متوجه کردن کودک از کار اشتباهی باشد که انجام داده است و اگر ذره ای فکر می کنید که با تنبیهی که در نظر گرفتید این کار صورت نمیگیرد، مطمئن باشید که آن تنبیه ارزش ندارد. تنبیه باید مطابق با رفتار ناصحیح کودک باشد .

مثلا کودک به دوستش پرخاشگری کرده یا اورا کتک زده است و بعد از انجام این کار، به حرف ما گوش نداده و ما او را تنبیه می کنیم چون به حرف ما گوش نداده است ! این روش اشتباهی است چون کودک متوجه خطای خود نخواهد شد و کار زشت را در هدف تربیتی این نوع تنبیه “گوش ندادن به حرف والدین” متوجه می شود. مساله دیگری که در انجام تنبیه باید در نظر داشت این است که آیا کودک متوجه می شود که تنبیه برای چه چیزی صورت گرفته است ؟ اگر کودک متوجه این نباشد تنبیه بدون هدف بوده است و باید کودک را با توجه به سن و درکش از رفتار بزرگترها، آگاه ساخت.

کودک پس از تنبیه باید کاملا متوجه این شده باشد که چه رفتاری صحیح و چه رفتاری غلط است

چند روش صحیح برای تنبیه کودک

  • گفتار : خیلی بهتر است که اولین مرحله از روش تربیتی تنبیهی شما گفتار باشد، مقابل کودک نشسته و کاملا جدی (خشن نباشد) با کودک حرف بزنید و بگویید که کاری که انجام داده درست نبوده و دوست ندارید چنین رفتاری از او مجددا ببینید. خود کودک را سرزنش یا تحقیر نکرده و آزار ندهید بلکه در مورد عمل اشتباهش به او بگویید.
  • شما همیشه تکیه گاه کودکتان هستید، کاری نکنید که کودک در تنبیه ها احساس کند پشت و پناهش را از دست داده است. در تنبیه با کودک جدی حرف بزنید و بایدها و نبایدها را برایش مشخص کنید اما به خود کودک ابراز علاقه هم بکنید، مثلا بگویید که (من تو رو خیلی دوستت دارم اما کاری که کردی اشتباه بود) به این شکل کودک متوجه میشود که درهر شرایطی دوستش داریم و در مقابل برای چه چیزی مستحق این رفتار جدی و سخت است.
  • همیشه یک تفاوت در کلامتان ایجاد کنید برای زمانی که با کودک دوستانه رفتار می کنید و زمانی که در حال تنبیه او هستید در حدی که یک خطاب متفاوت برای کودک مثل یک تنبیه باشد. مثلا اگر کودک تان را همیشه با پسوندهایی مثل “جانم، عمرم، نفسم و …) صدا می کنید در تنبیه ها این عناوین را حذف کنید تا کودک احساس سردی کلام شما را کاملا متوجه شود و بفهمد که والدین از دست او ناراحت هستند و اگر این رفتار او ادامه داشته باشد این عناوین صمیمانه و عاشقانه را از دست خواهد داد.
  • روش بعدی تنبیه کودک می تواند سکوت یا سکون تربیتی باشد. در انجام این روش به شدت دقت کنید تا متناسب با سن کودک بوده و موجب آزار کودک تان نشود. به عنوان مثال اگر کودک کار اشتباهی انجام داد و برای تربیت کودک یا تنبیه کودک خواستید این عمل را انجام دهید محلی را در نظر بگیرید (محل و فضایی که مغایر با حقوق کودک نبوده و همچنین باعث ترس و وحشت کودک نشود) و او را مثلا روی یک صندلی در گوشه ای از اتاق و به دور از وسایل بازی اش بنشانید و از او بخواهید که به خاطر فلان کار اشتباهش آنجا را ترک نکند و اگر زودتر از موعد آنجا را ترک کرد دوباره او را به همان محل برگردانید. زمانی که برای این کار در نظر میگیرید متناسب با سن کودک باشد و برای وی آزارنده نشود. به هیچ عنوان در این روش افراط نکنید. مثلا کودک شما اگر پنج ساله است بین ۴ تا ۵ دقیقه می تواند مناسب باشد.

 

اصولا روش های تربیتی و تنبیهی باید متناسب با روحیات کودک، سن، شرایطی که کودک در خانواده بزرگ شده، عمل اشتباهی که مرتکب شده و … باشد. تمام این ها به تجربیات پدر و مادر باز می گردد. موارد بالا پیشنهادهای عمومی می باشد که والدین باید به عنوان یک سرنخ یا نقشه راه به آن نگاه کنند و نباید فقط به این ها بسنده کرد.

ما در کانال پنج خانواده ایرانی سعی می کنیم کاربردی ترین مسایل را بررسی و برای شما منتشر کنیم، خوشحال می شویم اگر نظرات و تجربیات خود را در این خصوص با ما در بخش کامنت ها مطرح کنید.