⇐ خواندن این مطلب حدود ۴ دقیقه وقت نیاز دارد 

خواص آب معدنی

کانال پنج خانواده ایرانی : مدتی است که آب معدنی با مارک Voss که یک برند جهانی است وارد بازارهای ایران (مشخصا مناطق بالای شهر تهران) شده و با قیمتی حدود ۶۰ هزارتومان در حال فروش است. اما اگر این آب معدنی خاصیت خاویار را هم داشته باشد قائدتا نباید با این قیمت به فروش برسد.
درباره خواص آب معدنی و چرا باید آب معدنی بنوشیم ادامه مطلب زیر را حتما بخوانید.
آب های معدنی mineral water حاوی مواد معدنی هستند و تفاوتشان در چشمه هایی است که این آب از آنها برداشت می شود و میزان مواد معدنی موجود در این آب ها که به شرایط زمین و مواد موجود در آن بر میگردد.
میزان مواد معدنی آب های بسته بندی شده در شرکت های مختلف متفاوت بوده و مثلا آب ویشی فرانسوی حاوی سدیم بالایی بوده که مصرف یک لیتر روزانه آن نصف میزان نمک روزانه بدن فرد را تامین می کند که همچنین برای بیماران مبتلا به فشار خون و در دوران بارداری، مصرف این آب و سایر آب های دارای سدیم بالا به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
فرد می تواند با مصرف روزانه آب معدنی ۱۰ الی ۱۵ درصد کلسیم و تا سی درصد منیزیم مورد نیاز بدن را از این طریق دریافت کند و این البته بستگی به برند آب معدنی یا محل تهیه آب معدنی دارد.
از دیگر مزایای آب معدنی به سایر نوشیدنی ها “بدون مواد نگهدارنده” بودن آن است و همچون سایر نوشیدنی ها مثل شیر و انواع آب میوه های بسته بندی شده، هیچگونه مواد نگهدارنده ای در آنها نیست.

آب مدنی دارای هفت ویژگی مهم می باشد

  1. به دلیل داشتن کلسیم می تواند در سلامت دندان و استخوان نقش داشته باشد . همچنین در زنان یائسه احتمال ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد
  2. منیزیم در آب معدنی سبب کنترل فشار خون می گردد. نتایج یک تحقیق نشان میدهد کسانی که دچار بیماری فشار خون بودند و سطح منیزیم بدن آنها پایین بود با مصرف یک الی دو لیتر آب معدنی در روز، پس از مدتی فشار خون آنها کاهش یافت. همچنین منیزیم باعث بهبود عملکرد ماهیچه ها می باشد و یکی از دلایل دردهای عضلانی و گرفتگی عضلات به خاطر کمبود منیزیم است. برنج قهوه ای، حبوبات، اسفناج و بادام از منابع خوب منیزیم هستند.
  3. مواد معدنی موجود در آب معدنی مثل پتاسیم و منیزیم باعث بهبود عملکرد قلب می شود.
  4. سولفات موجود در آب معدنی به هضم غذا کمک می کند . سولفات باعث تحریک ترشح پانکراس و آزادسازی لیپاز، پروتئاز و آمیلاز میشود و کمبود آن می تواند هضم غذا را مختل و باعث اسهال، نفخ یا یبوست شود.
  5. آب معدنی تعادل الکترولیت های بدن را حفظ می کند.
  6. بعضی از انواع آب معدنی که در آن ماده سیلیکا وجود دارد باعث شادابی پوست می شود و روند تشکیل چین و چروک را کاهش می دهد.
  7. آب هیچ کالری ای ندارد و نوشیدن آب به دلیل تامین نیاز مایعات بدن و جایگزین شدن آن با مایعات پرکالری و قندی مثل نوشابه و آب میوه ها باعث کاهش وزن می شود.

 

 و اما گرانی آب های معدنی خارجی مثل Voss و انواع آب معدنی دیگر موجود در بعضی از فروشگاه ها که با قیمت هایی نجومی و حداقل بین ۵۰ تا ۶۰ برابر نمونه های ایرانی که در حال عرضه است واقعا هیچ دلیل خاصی ندارد جز اینکه اینها برندهای جهانی هستند و قیمت بسته بندی و حمل و نقل و همچنین واسطه های فروش زیادی در آن نقش داشته اند.
ضمن اینکه استفاده از این آبها و جایگزین کردن آن با نمونه های ایرانی از لحاظ پزشکی نیز توجیه خاصی ندارد و طبق آزمایشات به عمل آمده از نمونه Voss ؛ این آب معدنی دارای ۵ میلی گرم کلسیم و ۱ میلی گرم منیزیم است که به هیچ عنوان نمی تواند تامین کننده مناسبی از مواد معدنی اشاره شده برای ما باشد.
همچنین تفاوتی است بین آب معدنی و آب آشامیدنی ! که حتما در هنگام خرید روی بطری ها را بخوانید. آب های معدنی نمونه های تامین شده از دامن طبیعت هستند که شامل ویژگی های بالاست اما آب های آشامیدنی را می توان در دسته آب های تصفیه شده قرار داد .