تربیت کودک

چند اشتباه رایج در تربیت کودکان وجود دارد که بین والدین بسیار شایع است و نباید آنها را انجام داد

 • لوس کردن بیش از حد فرزندان
  • این یک مورد همه گیر است که والدین فرزند خود را دوست دارند و به او عشق می ورزند اما واقعا عشق و علاقه بعضی جاها کار دست والدین می دهد. توجه بیش از حد معمول و برآورده کردن خواسته های فرزند باعث می شود تا سطح توقع وی بالا رفته و دیگر کنترلی روی خواسته های او نداشته باشید.

 • تربیت غیر اصولی و تنبلی والدین
  • دیده شده که بعضی از والدین تنبلی می کنند و وقتی که باید برای تربیت فرزندانشان خرج کنند را انجام نمی دهند و دیگران (اطرافیان) با دیدن این موضوع دست به کار شده و در هنگام مشاهده خطای کودک یا نوجوان اقدام به تذکر، تربیت، تنبیه یا تشویق او می کنند و این باعث می شود که فرزند، تربیت های غیر اصولی مختلفی را از اشخاص مختلف دریافت کند که هر کدام با دیگری زمین تا آسمان فرق دارد.

 • پرس و جو نکردن از وضعیت تحصیلی فرزند
  • مدرسه، خانه دوم فرزند شماست و هیچ گاه نباید از آن غافل شوید. فرزند شما بیشترین ساعات را بعد از منزل در مدرسه سپری می کند و با افراد زیادی از جمله سایر دانش آموزان، معلم و پرسنل مدرسه در ارتباط است و هر کدام از آنها می تواند الگویی برای وی باشد. سَوای از این موضوع که محل تعلیم و تربیت اوست و سواد فرزند شما نقش مهمی در فرهنگ و تربیت  وی می تواند داشته باشد. حال ممکن است بعضی از الگوهای داخل مدرسه برای وی بسیار خطرناک نیز باشند و در عین حال پیگیر و جویای وضعیت فرزند خود بودن زنگ خطری است برای معلمان و پرسنل مدرسه تا بدانند شما چقدر به وضعیت تربیتی فرزند خود بها می دهید و آنها نیز مراقبت بیشتری از فرزند شما بکنند.

 • افراط و زیاده روی در تشویق و تنبیهات فرزند
  • همیشه تشویق کردن باعث افزایش عزت نفس در فرزندان می شود اما لازم به ذکر است که بدانید تفریط در این مورد باعث از بین رفتن اعتدال خواهد شد. تشویق در زمان مناسب و به جا امری لازم و پسندیده است و اگر برای کارهای معمولی که نیازی به تشویق ندارند و آنها وظیفه فرزندان در امورشان است موجب آسیب می گردد. این نکته را فراموش نکنید که همیشه شما در کنار فرزندتان حاضر نیستید که او را (پس از بالا رفتن سطح توقع) برای انجام کارهای روزانه و وظایفش تشویق کنید.

 • بی توجهی به حس مسئولیت فرزندان
  • سعی کنید کارهای شخصی فرزند را به خودش محول کنید. درست است که شما به فرزند خود به شدت علاقه مند هستید و همه پدر و مادر ها همینطور هستند، اگر پدر و مادر به فرزندش علاقه نداشته باشد چه کسی می تواند جایگزین وی شود؟! اما باید حس مسئولیت پذیری را از خانه یاد بگیرد و متوجه باشد قبل از اینکه کسی به او دستور بدهد، سرش داد بکشد که چرا کارهایش را نکرده (در جامعه) خودش باید آنها را انجام دهد. این تربیت و آموزش می تواند در خانه با حس محبت و مهربانی همراه باشد اما در جامعه پس از اینکه به وظایفش عمل نکرد (در زمان مورد نیاز) دیگر خبری از آن مهر و محبت و مهربانی نیست و ممکن است باعث رنجش فرزند شما شود و در این مورد مقصر شما هستید.

 • عدم رفتار صحیح با همسر و الگو گرفتن فرزند
  • حواستان به این موضوع باشد که اگر بی توجهی به همسرخود کردید، اگر سر او داد زدید یا هر اتفاق بد دیگری که در منزل به وجود بیاید، فرزند شما قطعا از شما الگوبرداری خواهد کرد و یا این در ذهنش باقی مانده و به عنوان بزرگ تر و والدینش به شکل یک تجربه یا یک اتفاق درست به ان نگاه خواهد کرد. ارزش و شان خانواده را با احترامی که به همسر خود میگذارید به فرزند یاد دهید و او را متوجه کنید که منزل، مأمن تک تک اعضای خانواده است . همه این ها در تربیت کودک شما نقش دارد

 • توقعات بیش از حد در تربیت کودک
  • از کودکان خود توقعات کودکانه داشته باشید و از یک نوجوان توقعاتی در حد سن و سال وی . منتظر این نباشید که تمام آداب و رسوم یک مهمانی تشریفاتی را کودک ۴ ساله شما بلد باشد. اگر داد زد و روی مبل بالا و پایین پرید و شما با میزبان یا مهمان خود رودربایستی داشتید به او تذکر دهید اما سر او داد نکشید. کودک نیاز به شادی و بازی دارد و وقتی که ببیند پدر و مادر برای وی، مدام حکم ترمز یا بازدارنده هستند این مساله به شدت وی را خواهد رنجاند و با این کار فرزندتان را از خود دورکرده اید و در سایر مسایل تربیتی نیز کمتر به شما توجه می کند.

 • آموزش ندادن به کودک و نوجوان برای دفاع از حقوق شان در جامعه
  • غالبا در خانواده های امروزی ، کودک هر چه بگوید برای او برآورده خواهند کرد. خب البته این چیز خوبی است اما به فکر این هم باشید که فرزند خود را نازنازی و در پر غو بزرگ کردن مشکلاتی را هم در بر خواهد داشت. البته این مشکلات نه برای شما بلکه برای کودک در آینده به وجود می آید. او حس نیاز را همیشه در خود خواهد داشت و هر کجا به مشکلی که بر بخورد توان مبارزه را نخواهد داشت و این به دلیل رفع نیازهای دوران کودکی توسط شما بدون هیچ چون و چرا و جلوگیری از تلاش وی برای غلبه بر مشکلات در دوران بچگی بوده است. اگر بچه شما زمین خورد و اجازه ندادید یکبار خودش از جای خود برخیزد، اگر هر کسی به وی زور گفت و شما برای دفاع از او برخواستید دیگر کودک احساس می کند که همیشه یک مدافع نیاز دارد. بگذارید حداقل کمی در حل مشکلات با شما سهیم باشد. البته منظور ما کتک کاری نیست، گاهی می تواند انجام یک بازی یا حتی استفاده از قاشق و چنگال در حین غذا خوردن باشد.

 • تحمیل و واگذاری اجباری یک گرایش فکری به فرزندان
  • کودکان نیاز به کودکی دارند، نوجوان شما شاید نیاز به بالا رفتن از در و دیوار داشته باشد (البته گاهی ممکن است کودک یا نوجوان شما به خود آسیب بزند چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی) اما تربیت فرزندان فقط به این معنا نیست که جلوی او را بگیرید، گاهی باید بگذارید نیازهای وی برطرف شود. همچنین گرایش فکری شما نباید به وی تحمیل شود، شما بعضی گرایشات فکری و اصول را در سن ۴۰ سالگی به دست آورده اید و نباید توقع داشته باشید یک رفتار صحیح بزرگانه توسط یک کودک نیز انجام شود. شاید این جمله خیلی درست نباشد اما فرزندان هستند که اشتباه می کنند، بگذارید گاهی این اتفاق بیافتد.

 • دادن وعده های دروغین به فرزندان
  • قول خرید یک دوچرخه یا ایکس باکس، وعده تنبیه به خاطر انجام کارهای زشت و … گاهی توسط والدین اتفاق نمی افتد. مادر سرش شلوغ است و پدر به خاطر جلسات کاری اش یادش می رود که چه قولی داده بود. حالا این قول ممکن است تنبیه یا تشویق باشد. این یکی از بزرگ ترین ضربه هایی است که ممکن است به فرزند خود بزنید. این در خاطر کودک شما نقش می بندد که باز هم اگر کار بدی بکند پدر و مادرش فقط او را تهدید به تنبیه کرده اند و او تنبیه نخواهد شدو یا برعکس همین موضوع در مورد تشویق اتفاق می افتد و کودک انگیزه ای برای انجام دادن کارهای خوب و فوق العاده ندارد.

یک نکته مهم را فراموش نکنید که : 

این مقاله روانشناسی (تربیت کودک) و سایر مقالاتی که در سایت کانال پنج خانواده ایرانی و سایر سایت های خانواده می خوانید دربرگیرنده ی عمومی ترین مشکلات و رایج ترین مسایل می باشد و شما نباید به این ها فقط بسنده کنید! گاهی باید کمی روی رفتار کودک خود تمرکز کنید، شاید در بین این چند تیتر ما همه مشکلات نگنجد، شاید مساله جدیدی اتفاق بیافتد، تربیت کودک و مسایل روانشناسی اموری تجربی است. با کودکان خود بیشتر دوست شوید و آنها را درک کنید.

همچنین شما می توانید تجربه ای اگر در این رابطه دارید در بخش نظرها با سایر خوانندگان در میان بگذارید.